TISKOVÁ ZPRÁVA: NetTest po 4 měsících: Všeobecné oprávnění pozitivně ovlivnilo kvalitu služeb

Praha, 19. 01. 2022 – Český telekomunikační úřad před čtyřmi měsíci, 17. září 2021, spustil dlouho očekávaný veřejně dostupný měřicí nástroj NetTest (https://nettest.cz). Přinesl tím veřejnosti možnost otestovat kvalitu služby přístupu k internetu a usnadnil případnou reklamaci kvality poskytované služby, kdy skutečně dosahovaná rychlost neodpovídá rychlostem smluvně uvedeným. Díky desítkám tisíc měření a dostupným statistickým nástrojům je evidentní pozitivní vliv všeobecného oprávnění VO-S/1 na kvalitu služby přístupu k internetu v ČR. Zkušenosti z provozu ČTÚ shrnul do odborného článku.

A co zajímavého se v něm dočtete? Např. že provozní špička datových sítí se v České republice pohybuje v čase mezi 20. a 21. hodinou, zatímco v čase mezi 3. a 4. hodinou ranní vykazují datové sítě minimální zátěž, a tudíž služby přístupu k internetu dosahují svého nejvyššího výkonu. V článku jsme zodpověděli i nejčastější typ dotazu týkající se rozdílných měření některými komerčními nástroji.  Osvětlujeme také vliv výkonu uživatelského zařízení (počítače) na proces měření.

ČTÚ v současné době pracuje na mobilní verzi aplikace NetTest a v nejbližších dnech také zveřejníme na základě podnětů z odborného sektoru návodné video pro uživatele, jak provést měření technicky správně a eliminovat vlivy, které mohou výsledky měření zkreslovat.

Za tiskové oddělení
Českého telekomunikačního úřadu
Tereza Meravá

Top