Monitorovací zpráva 06/2026: Otevíráme pásmo 26 GHz; objem základních poštovních služeb klesá; letní cestování přináší starost o výši výdajů za telefon

Praha, 25. 06. 2026 – V červnové monitorovací zprávě shrnujeme podrobné informace k otevření pásma 26 GHz, přinášíme informace o Souhrnné zprávě o plnění povinností držitele poštovní licence a spotřebitelům radíme, jak se vyhnout vysokým nákladům za telefon při cestování a jak případně podat reklamaci vyúčtování.

ČTÚ otevírá pásmo 26 GHz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály nebo technologické kampusy. Více od titulní strany Monitorovací zprávy.

Zpráva o plnění povinností držitele poštovní licence

Český telekomunikační úřad ve své Souhrnné zprávě o plnění povinností držitele poštovní licence konstatuje, že rok 2025 byl dalším obdobím pokračujícího poklesu objemu základních poštovních služeb v České republice. Tento trend je dlouhodobý a navazuje na vývoj z předchozích let, přičemž jeho hlavní příčinou je pokračující digitalizace komunikace a rozvoj alternativních služeb. Více na str. 8 a 9 Monitorovací zprávy.

Při cestování věnujte pozornost prevenci vysokých nákladů i vyúčtování  

Doporučujeme všem zákazníkům pečlivou prevenci zvýšených výdajů za telekomunikační služby v souvislosti s cestováním i pečlivou kontrolu vyúčtování po návratu. Více na str. 7 Monitorovací zprávy.

Tereza Meravá
tisková mluvčí
Českého telekomunikačního úřadu 

Top