Monitorovací zpráva 5/2023: Vydali jsme průvodce nařízením P2B; roaming (nejen) v zemích mimo EU; počet stížností na marketing poklesl

Praha, 23. května 2023 – V monitorovací zprávě č. 5/2023 informujeme o nově vydaném průvodci „nařízením P2B“, který by měl pomoci poskytovatelům online platforem a internetových vyhledávačů zorientovat se v nových povinnostech. Před začátkem letní sezóny jsme sepsali a připomněli nejdůležitější informace z oblasti roamingu a mezinárodního volání. Přinášíme také pravidelný čtvrtletní přehled stížností a dotazů.

Průvodce „nařízením P2B“ z pera Českého telekomunikačního úřadu pomůže poskytovatelům s porozuměním novým povinnostem, které jim toto nařízení stanovuje, a dá jim možnost seznámit se s nezávazným výkladem ze strany Úřadu. Průvodce najdete jako přiložený soubor dole pod následující informativní stránkou: https://www.ctu.cz/online-platformy-internetove-vyhledavace-p2b

Při cestování do zahraničí je vhodné před cestou vyřešit otázku, zdali mobilní služby budou fungovat tak, jak jsme zvyklí, za ceny jako obvykle. Spolehnout se na to můžeme jen v zemích EU a EHP, dle principu „roam like at home“, a i ten má některé výjimky – u neomezených datových balíčků se uplatní datový limit, a nelze také užívat výhod tohoto principu, kdybyste v zahraničí pobývali dlouhodobě. Při cestování do zahraničí, zejména do zemí mimo EU, je tedy doporučeno seznámit se předem s podmínkami operátora. Více najdete ve dvou článcích květnové monitorovací zprávy, a to na str. 2 a str. 3.

A co vyplynulo z čtvrtletního přehledu stížností a dotazů? Třeba to, že počet stížností na marketingové hovory mírně poklesl, zatímco na zneužití čísla (často např. spoofing) vzrostl.  

Tereza Meravá
tisková mluvčí

Top