TISKOVÁ ZPRÁVA: Aplikace NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilu již ke stažení

Praha, 5. prosince 2022 – Český telekomunikační úřad po roce od uvedení měřicího nástroje NetTest spustil 5. 12. 2022 mobilní aplikaci NetTest. Ke stažení je zatím pouze pro mobilní zařízení s operačním systémem Android*. Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně.

Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu.  Reklamaci usnadní možnost výsledky certifikovaného měření uložit v PDF.

 

JAK SPRÁVNĚ MĚRIT RYCHLOST INTERNETU V MOBILU APLIKACÍ NETTEST

​Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 m a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Je třeba podotknout, že měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě cca 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku měření označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat pro případ, že pouze došlo k zakolísání úrovně v místě měření.


* Jedná se o první oficiální verzi aplikace a na některých zařízeních tak mohou být případně její funkce omezené či nedostupné.

Top